Szybka ścieżka w praktyce

Autor zdjęcia: wistechcolleges

Dużą popularnością cieszy się konkurs Szybka ścieżka. W konkursie tym, organizowanym dla firm spełniających kryteria MSP w 2015 roku w trakcie trwającego od maja do końca grudnia zeszłego roku naboru, przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące wniosków o dofinansowanie, których łączna wartość wynosiła ponad 11,7 miliarda złotych.

Pieniądze dla najlepszych

Konkurs Szybka ścieżka cieszy się dużą popularnością

Autor zdjęcia: wistechcolleges

Dokonując oceny wniosków, które zostały złożone od maja do października 2015 roku, NCBR zdecydowało się na wsparcie 169 najlepszych projektów. Ich łączna wartość wynosi 691 milionów złotych. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w Szybkiej ścieżce polscy przedsiębiorcy pracują aktualnie między innymi nad:

  • unikalnym w skali światowej układem napędowym Efneo wykorzystywanym do rowerów elektrycznych,
  • uzyskaniem pierwszego na świecie ultracienkiego ogniwa fotowoltaicznego, stworzonego na bazie perowskitów, nadrukowanego metodą electronic inkjet na podkład elastyczny (więcej),
  • technologią wytwarzania materiałów paszowych w oparciu o biomasę owadów,
  • detektorami podczerwieni cechującymi się wysoką niezawodnością i odpornością na oddziaływania środowiskowe,
  • szczepionkami wykorzystywanymi dla skutecznej profilaktyki chorób gołębi,
  • technologią systemów automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych sortowania i pakowania,
  • a także prototypowymi spektrometrami i tomografami EPR oraz PEDRII do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań przeprowadzanych nad terapiami nowotworowymi.

Jak widać, więc, wsparcie uzyskało wiele bardzo różnorodnych projektów, dzięki którym wdrożone zostanie w najbliższym czasie wiele innowacyjnych rozwiązań.