Przykłady wykorzystania kredytu technologicznego przez małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce

Autor zdjęcia: seeareelem

Kredyt technologiczny cieszył się w poprzedniej odsłonie, tak jak i obecnie w postaci Kredytu na innowacje technologiczne bardzo dużym zainteresowaniem (szczegóły tutaj: http://www.strategor.pl/kredyt-technologiczny/). Chętnych do uzyskania dofinansowania nie brakuje. To dobry znak, nowe technologie wpływają bowiem korzystnie na rozwój naszej gospodarki.

Projekty, które uzyskały dofinansowanie

 

Kredyt technologiczny cieszył się w poprzedniej odsłonie, tak jak i obecnie w postaci Kredytu na innowacje technologiczne bardzo dużym zainteresowaniem

Autor zdjęcia: seeareelem

Dzięki funduszom unijnym, które przeznaczone zostały na kredyt technologiczny (a konkretnie na wypłatę premii technologicznej, z której częściowo kredyt ten można było spłacić), Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansował prawie 1 000 projektów realizowanych przez małe i średnie firmy, działające w prawie wszystkich gałęziach gospodarki.

Najwięcej inwestycji technologicznych, objętych wsparciem, realizowanych jest w szeroko pojętym przetwórstwie przemysłowym. Są to więc projekty związane z:

  • produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych,
  • metalurgią,
  • produkcją maszyn,
  • produkcją urządzeń,
  • etc.

Sukces rynkowy

Dzięki środkom unijnym przeznaczonym na kredyt technologiczny, polskie firmy wprowadziły i wprowadzają nadal na rynek nowe, bądź też znacząco ulepszone produkty i usługi, dzięki którym przedsiębiorcy odnoszą sukces zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Bardzo dobrym przykładem jest chociażby projekt firmy VIGO SYSTEM z Ożarowa Mazowieckiego. Firma ta, dzięki pieniądzom uzyskanym z kredytu technologicznego rozszerzyła swoje zdolności produkcyjne, wdrażając w zakładzie produkcję nowych wyrobów. Są to między innymi:

  • kamery termowizyjne,
  • moduły optoelektroniczne
  • i moduły detekcyjne.

W rezultacie, powstała jedna z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w tej branży na świecie, a firma ugruntowała swoją pozycję rynkową jako oficjalny dostawca NASA.

Innym, równie dobrym przykładem może być tu projekt przedsiębiorstwa EOLIS z Kielc, które zajmuje się czyszczeniem przemysłowym. Dzięki dofinansowaniu z kredytu technologicznego, firma wdrożyła własną innowacyjną technologię powiązaną z użyciem suchego lodu pod ciśnieniem do bezinwazyjnego czyszczenia powierzchni i urządzeń, a także co ciekawe – całych zakładów produkcyjnych, znajdujących się pod napięciem elektrycznym. Dzięki tym unikatowym rozwiązaniom, stała się jedyną firmą w świecie oferującą tego typu usługę.

Z kolei, firma TECHPLAST z Wieprza, dzięki wsparciu z kredytu technologicznego, dokonała opracowania i wdrożenia produkcji, wraz z uzyskaniem oficjalnej certyfikacji na ultralekkie zbiorniki wysokociśnieniowe na gaz, które mają szerokie zastosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu.